STACJA TRANSKRYPCYJNA

To urządzenie dedykowane dla osób odpowiedzialnych za przygotowywanie dokumentów. Z reguły jest to osoba, do której autor przesyła nagranie w celu sporządzenia pliku tekstowego np. sekretarka lub asystentka. Czasami zdarza się jednak, że autor i transkrypcjonista to ta sama osoba, wtedy stacja transkrypcyjna pracuje we współpracy z dyktafonem na tym samym stanowisku roboczym.

Stacja transkrypcyjna, a oszczędność czasu

Stacja transkrypcyjna to doskonały przepis na oszczędność czasu związaną z przepisywaniem i przeglądaniem nagrania. Obsługa odtwarzania odbywa się przy pomocy nóg, podczas gdy ręce są cały czas gotowe do przepisywania dokumentu. Pozwala to skrócić czas normalnej transkrypcji z użyciem zwykłego odtwarzacza multimedialnego lub dyktafonu nawet o 15%. Wynika to z faktu, że osoba która przepisuje nagranie nie musi tracić czasu na odrywanie rąk od klawiatury przy zatrzymywaniu i przewijaniu nagrania, nie traci go również wtedy, gdy musi korzystać z myszki, czy też odkładać dyktafon na stół. Choć są to sekundy, to w trakcie kilkugodzinnego nagrania robią się z tego minuty, a w ciągu dnia pracy nawet godziny oszczędzonego czasu.

Rozpoznawanie mowy

Urządzenia wspomagające transkrypcje znajdują też zastosowanie przy weryfikacji tekstów tworzonych przy użyciu rozpoznawania mowy. Ponieważ żadna aplikacja do rozpoznawania mowy nie gwarantuje 100% skuteczności, oznacza to w praktyce, że dokumenty w ten sposób powstałe mogą zawierać drobne błędy wymagające dodatkowej korekty osoby, która nadzoruje proces transkrypcji. W tej sytuacji stacja transkrypcyjna umożliwia szybką nawigację po nagraniu i weryfikacje wstępnie przetłumaczonego tekstu.